Úterní večer, 7. 5. 2024, setkání v Divadle Lucie Bílé, slavnostní předávání cen Florence Nightingale u příležitosti letošního Dne sester.
Slavnostního večera se zúčastnilo mnoho významných osobností, mezi nimi například poslankyně PhDr. Ivana Mádlová, Ph.D., MBA, Mgr. Alice Strnadová, MBA, hlavní sestra ČR, Bc. Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR, nebo zástupce slovenské komory PhDr. Milan Laurinc, PhD., MPH, dipl. s.
Ceny se, jako každý rok, udělovaly ve čtyřech kategoriích.
Cenu za celoživotní dílo, si letos odnesla Bc. Jitka Nováková, kterou nominoval region Hradec Králové. Od roku 1989 pracuje jako dětská sestra na Dětské klinice FN Hradec Králové. Nejdříve jako sestra v třísměnném provozu, poté jako staniční sestra a od roku 2006 jako vrchní sestra. V roce 2023 ukončila svoji činnost na pozici vrchní sestry Dětské kliniky a nadále působí na poloviční úvazek jako pracující důchodkyně na oddělení matek téže kliniky.
Je dlouholetou, zakládající, aktivní členkou ČAS – region HK a působí i v Neonalogické sekci. Od roku 2016 pracuje ve výboru ČAS – region HK. V rámci svého profesního života dětské sestry se podílela na výuce bakalářek ošetřovatelství v pediatrii a v sanitářském kurzu. Je velmi lidská a chápající a to nejen ve vztahu k pacientům, ale i ke kolegyním a kolegům v multidisciplinárním zdravotnickém týmu. Její region k nominaci vedly její životní a profesní zkušenosti, které se promítají do rozhodování v oboru ošetřovatelství, ale i do úrovně další spolupráce. Všichni oceňují, že je otevřená, spolehlivá a vždy věcně komunikující.
Cenu za rozvoj ČAS si odnesla PhDr.Jana Hocková, ze sekce ARIP. Na své první pracoviště, na resuscitační oddělení pro dospělé, nastoupila hned po škole, v osmdesátých letech, práci tam si zamilovala a vrátila se na něj i po mateřské dovolené. O necelé dvě dekády později z ní již byla sestra školitelka a o něco později se stala i staniční sestrou. V průběhu své praxe absolvovala řadu odborných specializovaných kurzů, vystudovala i vysokou školu a dosáhla na tituly PhDr., PhD. a MHA. V posledních letech, kdy ve FN Motol vznikl tým interventů a peearů, se dovzdělala i v této oblasti a stala se členkou skupin, poskytujících psychosociální intervenční pomoc potřebným.
Cenu za rozvoj ošetřovatelství obdržela Bc. Dana Špidlenová, jež byla u zrodu samostatného Neonatologického oddělení ve Fakultní nemocnici v Plzni v roce 1996, tehdy ještě jako staniční sestra. Plzeňská neonatologie se velice rychle rozvíjela jak technicky, tak personálně. Po odborné stránce vychovala a ovlivnila celé generace sester, které se na oddělení rády vrací po mateřských dovolených a zůstávají často až do důchodového věku.
Během její éry vrchní sestry byla postavena a zařízena úplně nová budova, kde sídlí perinatologické centrum Plzeňského kraje. Svými organizačními schopnostmi a zkušenostmi Dana významně ovlivnila jeho podobu a fungování. Dále je nutné připomenout podíl na vzniku Centra vývojové péče, dobrou spolupráci s lékaři, tvorbu neonatologických ošetřovatelských postupů a organizaci neonatologických dnů. Vždy se snažila být spravedlivá, lidská a nestranná ke svým podřízeným.
Na její funkci vrchní sestry šlo snadno navázat, předávala ji svědomitě a s láskou. Velkým úkolem bude, udržet ji na stejně dobré úrovni, říká současná vrchní sestra Neonatologického oddělení.
Cenu za rozvoj oboru získala Mgr. Světlana Jeřábková, ze sekce chirurgických oborů, jež je ředitelkou Rehabilitačního ústavu v Ústí nad Orlicí, který vede od roku 2019. Po absolutoriu v roce 1984 nastoupila do FNHK do směnného provozu lůžkového oddělení. Během let sbírala zkušenosti na různých odděleních, v roce 1993 nastoupila na ARO jako sestra u lůžka a zůstala dalších deset let, poté se stala staniční sestrou a o dalších několik let později manažerkou operačních sálů. V roce 2012 získala titul Mgr. Na všech pozicích se vždy zasazuje pro zavádění nových postupů a principů. Umí si zdůvodnit, obhájit a prosadit "vše nové" ve prospěch pacientů i personálu. Pořádá množství vzdělávacích akcí na různá témata a podporuje komplexní vzdělávání svých podřízených.
Příjemný, milý a krásnými setkáními nabitý večer byl zakončen vtipným představením "Dokud nás milenky nerozdělí", ve kterém excelovala Veronika Freimanová s Vladimírem Kratinou i dalšími herci.
Fotografie ze slavnostního večera si můžete prohlédnout ve fotogalerii.
(zleva: Mgr. Světlana Jeřábková, PhDr.Jana Hocková, Bc. Dana Špidlenová, Bc. Jitka Nováková)