Rychlé menu
KONTAKT
Česká asociace sester, z.s.
Londýnská 545/15
120 00 Praha 2
Kreditní komise
- čt - pá: 8 - 15 h
- +420 222 514 797
- kancelar@cnna.cz
- +420 602 631 928
- IČO: 00537161
- BÚ: 27033021/0100
V roce 2002 rada grantu SFN (Sdružení fakultních nemocnic) navrhla ke sledování fakultním nemocnicím indikátor kvality péče – Pády pacientů při hospitalizaci. Ambicí koordinátora celého sledování České asociace sester – pracovní skupiny pro kvalitu (dále jen ČAS) je zvýšení zájmu zdravotnických zařízení o tuto problematiku. Pro rok 2010 je přihlášeno již 39 zdravotnických zařízení, což je více jak 1/3 lůžkové kapacity ČR. Projekt byl v roce 2015 ukončen.
Na počátku projektu byl pro jeho účastníky uspořádán seminář o cílech a metodice celého projektu. Byla vytvořena pracovní skupina, ve které měla každá nemocnice dva zástupce. Obvykle hlavní sestru / náměstkyni pro ošetřovatelskou péči a manažera kvality, případně pracovníka pracujícího v oddělení kvality. Každá nemocnice dostala k dispozici standard prevence a péče o pacienty, kteří prodělali při hospitalizaci pád. Podmínkou pro účast v projektu byla implementace tohoto standardu ve vlastním zdravotnickém zařízení. Dále nemocnice obdržely protokol k pádu pacienta a metodické pokyny pro jeho vyplnění, včetně zpracované tabulky individuálně pro každé zařízení. Byly dohodnuty termíny pro předání protokolů, jejich anonymizace, struktura dalších potřebných informací a termíny předání zpráv. Dále byla vypracována metodika pro benchmarkingové výstupy.
Do projektu sledování pádů pacientů se mohou v současné době zapojit všechna zdravotnická zařízení, která projeví zájem a splňují požadavky specifické pro sledování. Výsledky sledování jsou hlášeny odpovědným pracovníkem každého zdravotnického zařízení po čtvrtletí, v měsíčním členění, nejpozději do 15. dne následujícího měsíce prostřednictvím elektronické pošty v programu Microsoft Excel. Výsledky sledování jsou odesílány zpět z ČAS nejpozději poslední den následujícího měsíce po ukončení čtvrtletí do všech zdravotnických zařízení.
Sledovaný indikátor je vždy hodnocen v podobě – indikátor kvality péče – podíl zraněných z pádu na 1000 ošetřovacích dnů v členění jak je uvedeno v tabulce. Pacienti se dělí na dvě věkové skupiny do 65 let a nad 65 let z důvodů srovnání s publikovanými výsledky v literatuře. Dále se indikátor vztahuje na skupiny oborů; interní obory, chirurgické obory, pediatrické obory a lůžka následné péče.
Zranění se podrobně nespecifikují, jen je nutné je dělit na lehká a těžká, přičemž za lehká zranění považujeme: povrchové odřeniny, hematomy a blíže nespecifikované bolesti končetin, případně dalších částí těla. Za těžká zranění pak považujeme bezvědomí, komoce a kontuze mozku vzniklé v přímé souvislosti s pádem (někdy je velmi obtížné identifikovat), fraktury, tržné rány, včetně těch, které šijeme náplasťovými stehy.
Mgr. Dita Svobodová, Ph.D., MHA
e-mail: dita.svobodova@vfn.cz.